Bez wirusów

Ponad połowa komputerów na naszym świecie ma oprogramowanie wyprodukowane przez firmę Microsoft. Ale kilkanaście lat temu pojawił się ciekawy konkurent… Linux i administracja serwerami linux. Ten program jest przykładem wolnego i otwartego oprogramowania (inaczej – FLOSS): co ciekawe, jego kod źródłowy może być przez użytkowników dowolnie wykorzystywany, albo nawet modyfikowany. I oczywiście rozpowszechniany, bo co dobre, to trzeba promować.

Pierwsza wersja jądra systemowego w programie administracja serwerami linux pojawiła się jako udostępniona publicznie 17 dnia września 1991 roku i była dedykowana komputerom typu PC. Od tamtej pory było setki aktualizacji, wersji, nawet na telefony.

Co jednak zachwyca w Linuksie najbardziej? To, że właściwie nie imają się wirusy komputerowe. Na systemy Windows produkuje się je w liczbach przekraczających miliony tygodniowo. Wiele z nich jest bardzo groźnych. A Linux, jako ten mniej popularny – stoi na uboczu i nie jest przesadnie atakowany. Ale też nie obsługuje tylko ważnych systemów, by się za niego brać.

Comments are closed.